Monochromatycznie czy multikolorowo? Sprawdź, jak dobrać pasujące kolory do elewacji
Zaprojektowanie spójnej i estetycznej elewacji domu, która podkreśli jego zalety i skutecznie ukryje mankamenty, nie jest łatwe, szczególnie jeśli do jej wykończenia zamierzasz użyć również kamienia. Musisz wziąć pod uwagę m.in. wielkość budynku, jego kształt i kolor dachu. Od tych aspektów będzie zależeć nie tylko idealny kolor tynku, ale również to, jakie płytki sprawdzą się w danym projekcie – czy lepiej wybrać cegłę, a może piaskowiec lub wapień elewacyjny. Aby dobrze zaplanować wygląd elewacji, warto przede wszystkim znać zasady dotyczące łączenia ze sobą barw. Przekonaj się, jak wykończyć dom z zewnątrz, by zachwycał subtelnym urokiem lub krzykliwą oryginalnością!
Podstawy aranżacji elewacji domów
To, jak powinna wyglądać idealna elewacja domu, zależy nie tylko od gustu jego właścicieli, ale również od stylu projektu (klasycznego lub nowoczesnego), otoczenia oraz wielu innych czynników. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad odnoszących się do kolorystyki, które sprawdzają się w każdym przypadku:
- Jasne odcienie optycznie powiększają bryłę budynku, więc warto korzystać z nich w przypadku niewielkich domów. Ciemne – zmniejszają ją, dobrze sprawdzają się więc na masywnych obiektach.
- Intensywne, jasne barwy „odcinają” elewację od otoczenia, ciemne i stonowane sprawiają, że się z nimi harmonijnie komponuje.
- Ciemne, pionowe akcenty kontrastujące z jasnym tłem sprawiają, że budynek wydaje się wyższy, a poziome optycznie go poszerzają. To zjawisko można wykorzystać w przypadku nieproporcjonalnych brył – zbyt przysadzistych lub wąskich i wysokich.
- Kolor elewacji musi pasować do barwy dachu oraz detali (stolarki drzwiowej i okiennej, etc.).
Monochromatyczny minimalizm
Monochromatyczne elewacje są hitem ostatnich lat. W ich przypadku dach i ściany mają podobny odcień. Taka stylistyka nawiązuje wyraźnie do modnego obecnie minimalizmu, który sprawdza się doskonale nie tylko w aranżacjach wnętrz, ale również podczas planowania wyglądu zewnętrznego budynku. Pasuje szczególnie dobrze do nowoczesnych domów o geometrycznej bryle. Może być stonowana i wtapiać się w otoczenie – tak będzie np. w przypadku antracytowego dachu zestawionego z szarym tynkiem i płytkami z kamienia naturalnego w tym samym odcieniu – lub przyciągać wzrok i wyróżniać.
Rustykalna czerwień
Jeśli zależy Ci na tym, by Twój dom pięknie komponował się z naturalnym otoczeniem lub miejskimi zabudowaniami, postaw na ponadczasowe płytki z cegły w kolorze rustykalnej czerwieni. Taka elewacja to nawiązanie do stylu klasycznych angielskich wiejskich domów, które kojarzą się z sielskim odpoczynkiem, spokojem i nienachalną elegancją. Ciepła czerwień nie tylko jest modna, ale również bardzo uniwersalna – pasuje właściwie do każdej bryły budynku, może być zestawiana z drewnianą stolarką okienną i drzwiową w różnych odcieniach.
Elewacja w kolorach ziemi
Kolejnym nieprzemijającym trendem w aranżacji elewacji domów są kolory ziemi, które dodatkowo zyskały na popularności wraz z pojawieniem się mody na wnętrza w stylu skandynawskim i boho. Łagodne beże, stonowane brązy, zielenie złamane szarością, kremowa biel – to odcienie, które dają wrażenie ciepła, wyciszenia, są eleganckie i naturalne. Jakie zestawienia wyglądają najlepiej? Warto rozważyć:
- kremowy tynk uzupełniony pasem z piaskowca elewacyjnego;
- beżowe ściany i ciemne płytki z kamienia naturalnego, np. grafitowe;
- piaskowo żółty tynk w towarzystwie białych elementów i jasnego wapienia elewacyjnego.
Oczywiście, kluczowe będzie dopasowanie elewacji do koloru dachu – barwy ziemi dobrze wyglądają, kontrastując z ciemnym pokryciem dachowym, np. ciemnobrązowym, antracytowym lub grafitowym.
Już wiesz, jakie kolory będą pasować do elewacji!
Wiesz już, jak dopasować kolory, by elewacja była harmonijna i pasowała do bryły budynku. Teraz czas na zakup odpowiednich materiałów wykończeniowych! W hurtowni kamienia Brick&Stone Systems znajdziesz wysokiej klasy płytki z kamienia naturalnego i cegły, piaskowiec i wapień elewacyjny oraz wiele innych propozycji, dzięki którym stworzysz (i zrealizujesz!) wymarzony projekt. Dach, elewacja i otoczenie budynku muszą ze sobą współgrać, tworząc spójną całość. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że z Brick&Stone Systems stworzenie idealnej i trwałej aranżacji nie musi być trudne!









