Cokół na elewacji budynku – rozwiązanie, które się sprawdza!
Popularnym rozwiązaniem w trakcie budowania domu jest wykonanie cokołu na około. Czyli wyróżniającego się najniższego pasa, którego głównym zadaniem jest ochrona przed niszczeniem konstrukcji. Do jego budowy wykorzystuje się m.in. kamień elewacyjny na zewnątrz, często w formie płytek, klinkieru czy innych elementów z naturalnych tworzyw, np. z piaskowca. Dostępne w naszej hurtowni Brick&Stone Systems materiały mają atrakcyjne ceny i są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Przekonaj się, dlaczego warto mieć cokół.
Co to jest cokół i dlaczego warto go mieć?
Cokół to najniższy element elewacji. Dokładnie jest to fragment ściany piwnicznej lub fundamentowej. Bardzo często zostaje pokryty innym, odporniejszym materiałem, jak klinkier czy płytki elewacyjne, niż reszta powierzchni. Wynika to z pełnionej funkcji dekoracyjnej, ale też konieczności ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym i działaniem niekorzystnych warunków lub substancji, jak opady atmosferyczne czy kwasy i sole zlokalizowane w glebie. Dodatkowo zabezpiecza całą konstrukcję przed obecną w ziemi i zbierającą się na powierzchni wilgocią.
Cofnięcie (rzadziej wysunięcie) cokołu sprawia, że woda spływająca z tynku albo zalegające zaspy śniegu są odpowiednio odizolowane od budynku. Dodatkowo wspiera też samoczyszczenie powierzchni i usuwanie zalegającego kurzu czy pyłu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w miejscu łączenia powierzchni charakterystycznego uskoku, zwanego kampinosem. Zmniejsza to ryzyko ściekania wody i wnikania do elewacji przez szpary czy inne mikrouszkodzenia.
Jaka wysokość cokołu jest optymalna?
Standardowo projektuje się cokół w wysokości między 30 a 60 cm, ale jest to kwestia uzależniona od warunków terenu i lokalizacji. Wyższy stosuje się w górach i miejscach, gdzie elewacja jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak zalęgający śnieg czy woda lub wypadku występowania ryzyka podtopień, a także w domach z piwnicą. Niższy cokół może nie chronić wystarczająco budynku, dlatego planując konstrukcję, warto kierować się bezpieczeństwem i zdecydować się na opcję 60 cm. Czasem też wymiary cokołu są podyktowane funkcją dekoracyjną.
Cofnięty czy wystający cokół?
W budownictwie najczęściej stosuje się cokół:
- cofnięty – jest to popularniejszy rodzaj konstrukcji i znacznie skuteczniejszy w zabezpieczeniu ścian,
- wysunięty – zdarza się rzadziej, głównie z uwagi na funkcję dekoracyjną, bo praktycznie jest mniej funkcjonalny niż wersja cofnięta. Wymaga bardzo dobrej izolacji przed zalegającą wodą i wykonania, które uniemożliwi jej zbieranie się.
Planując projekt, trzeba też wziąć pod uwagę, jaki rodzaj okładziny zostanie zastosowany. Piaskowiec elewacyjny, wapień czy inne materiały są dostępne w różnych grubościach. Fragment ściany fundamentowej lub piwnicznej musi być cofnięty na tyle, żeby mimo pokrycia nadal została odpowiednia przestrzeń, czyli minimum 2-3 cm, umożliwiająca prawidłową ochronę konstrukcji.
Materiały odpowiednie do wykończenia cokołu
Istnieje kilka możliwości wykończenia cokołu, ale jako hurtownia kamienia polecamy naturalne materiały, jak płytki elewacyjne czy klinkier. Takie rozwiązanie sprawdza się głównie z uwagi na trwałość, odporność na działanie czynników atmosferycznych i prosty sposób konserwacji. Warto pamiętać, że zadaniem tego wykończenia jest też funkcja ozdobna, dlatego najlepiej dobrać materiał i jego kolor do planowanej aranżacji.
Dodatkowym atutem jest łatwość montażu, szczególnie jeśli decydujesz się na płytki czy kostki. Potrzebna jest do tego odpowiednia zaprawa, przeznaczona do trudnych warunków atmosferycznych, takich jak np. mróz. Dobrze jest od razu zastosować też impregnat, który odpowiednio zabezpieczy materiał. W naszej hurtowni kamienia znajdziesz wykończenie matowe lub w połysku, więc z łatwością wybierzesz model dopasowany do Twojego gustu.
Szukasz odpowiedniego kamienia naturalnego? Sprawdź naszą ofertę!
Cokół jest eleganckim fragmentem budynku, który zabezpiecza go przed niszczeniem i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Do jego wykonania dobrym rozwiązaniem jest użycie kamienia naturalnego, np. piaskowca czy klinkieru. W naszej hurtowni kamienia znajdziesz szeroki wybór materiałów o różnych właściwościach i wielu kolorach. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, to skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci podjąć decyzję!









